24 Ekim 2016 Pazartesi

SUNİ DERİ KUMAŞ


Suni Deri Nedir?

Son yıllarda ülkemizde hızlı bir gelişim gösteren “Suni Deri” sektöründe, bez, non-woven, kuagüle vb zeminler üzerine poliüretan (PÜ), polivinilklorit (PVC) kaplama uygulama yapılması suretiyle, döşemelik, giyimlik, ayakkabılık,ve çantalık olarak kullanılabilen ürünlerin üretimi yapılabilmektedir.Son dönemdeki teknolojik gelişme paralel olarak, suni deri sektöründeki gelişmeler doğal deriye yakın özellikler taşıyan ürünlerin gelişmesine vesile olmuştur.

Suni deri sektörü genel olarak;

* PVC kaplama suni deri,
* PÜ kaplama suni deri olmak üzere iki alt katagoride sınıflandırmak mümkündür.

Polivinilklorit (PVC) Kaplama Suni Deri

Suni deri sanayiinin ilk dönemlerinde sadece PVC kaplama yapılmıştır. Oldukça geniş kullanım ve uygulama alanı bulunan PVC kaplama ürünler diğer suni derilere göre daha ucuzdur. PVC kaplama suni deriler; oto döşeme, ev ve ofis döşeme, çanta, terlik, ayakkabı, kaban, mont vb dış giyim, saraciye ve aksesuar alanlarında kullanılmaktadır.

Poliüretan (PÜ) Kaplama Suni Deri

Hammadde ve üretim teknolojisinde sağlanan gelişmeler sonucu, son 10 yılda suni deri imalatında PÜ kullanılmaya başlanmıştır. PÜ ürünler PVC ürünlere oranla pahalı olmakla beraber, daha sıhhi ve ekolojik olmaları, nefes alabilirlilik, yumuşaklık, teknik değerler ve görünüm yönlerinden doğal deriye çok yakın özellikler taşımaları nedeniyle tercih edilmektedir. PÜ kaplama suni deri ürünleri; ev ve ofis döşeme, mont, kaban, ve ayakkabı alanlarında tercih edilmektedir.

Suni Derinin Bakımı ve Temizlenmesi

Suni deri malzeme kullanılarak yapılmış bir bayan ceket

  • Çamaşır suyu kullanmayınız.
  • Kimyevi solventler kullanmayınız.(Gaz, benzin, mazot, tiner, aseton)
  • Kuru temizleme yapılamaz.(PVC karışımlarda)
  • Kuru temizleme yapılır. (Poliüretan + Poliüretan Gumilerde)
  • Sadece elde sabunlu su ile yıkanır. En yüksek sıcaklık 30 derecedir
  • Nemli veya sabunlu bez ile silinir. Kesinlikle alkol ihtiva eden temizlik deterjanları, kolonya ve benzeri sıvılarla silinmemelidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder